The Paramount™ series wall mounts provide versatile and multi-functional features. With PA730, extend the display up to 14.85" (377mm) or fully-retract it to just 2.73" (69mm) from the wall for the perfect viewing angle. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the display. One-Touch™ tilt technology offers ±15° vertical tilt movement for the ideal viewing angle. Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean installation.
- Mounts to wood stud, concrete, cinder or breeze block
- Hook-and-Hang™, one-person display installation
- Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean, professional installation
- ±90° of pivot
- ±5° of roll for post installation display leveling
- Quickly adjust your viewing angle without tools
- One-Touch™ tilt mechanism offers ±15° of tilt angle adjustment
- Retracts to 2.73" (69mm) to save space
- Extends 14.85" (377mm) from the wall
- Accommodates 75 x 75 or 100 x 100mm VESA® mounting patterns
- Design is UL listed and tested to four times stated load capacity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 29" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 14.85" |
| Minimum Adjustable Depth | 2.73" |
| Minimum Tilt Angle | -15° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Maximum Swivel Angle | 90° |
| Minimum Swivel Angle | -90° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Articulating |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



