Peerless-AV's Outdoor Universal Tilt Wall Mount offers peace of mind when mounting Peerless-AV's outdoor displays with its corrosion resistant E-Coat finish and plated hardware. In addition to simple installation with its Hook-and-Hang™ design, the open wall plate provides total wall access while keeping the display a mere 2.52" from the wall. To ensure your display is secure, tamper resistant hardware helps deter theft, offering safety and reassurance with every installation.
- Fixed incremental tilt with angle settings at -5°, 0°, 5°, 10° or 15°
- Open wall plate design allows for total wall access, increasing electrical and cable management options
- Universal display adaptors easily hook onto the wall plate for fast installation
- Universal mount fits displays with mounting patterns up to 445 x 605mm (17.50" x 23.82") and up to 400 x 600mm VESA® compliant
- Low-profile design holds display only 2.52" (64mm)from the wall for a clean application
- Safety latch ensures display is securely attached to wall plate
- Designed specifically for outdoor use and constructed from weatherproof materials
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 80" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile/Fixed |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 600 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Portrait |
| Maximum Adjustable Depth | 7.49" |
| Minimum Adjustable Depth | 2.52" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| Finishing | Electro Coating |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Theft Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Tilt |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

