The DST975-4 Multi-Display Ceiling Mount includes telescoping arms that hold four displays evenly spaced in a square or rectangular configuration, helping you create the ideal multi-display ceiling mounted solution. Each arm's adjustable depth allows the installer to set the spacing between each display to meet your application's needs. With 360° of swivel, and 0° to 20° of tilt, this mount creates the perfect viewing angle for any application. The mount has been designed with superior aesthetics in mind and provides a bottom cover, resulting in sleek and clutter-free cable management throughout the entire solution.
- Tri and Hex options also available
- Arms telescope to allow for the desired display spacing
- Bottom cover provides aesthetically pleasing cable management
- 0° to 20° of tilt and 360° of swivel at time of installation
- niversal mount fits displays with mounting patterns up to 730 x 405mm (28.75"W x 15.95"H)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 125 lb |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 730 x 405 |
| Mount Surface | Ceiling |
| Minimum Tilt Angle | 0° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |







