The Peerless-AV® Modular Mount Series includes a small and easily manageable number of sku's, yet provides a full range of options that can fulfill a vast majority of end-user requirements. Universal components make it quick and easy to design and configure the perfect custom projector mounting solution, ideal for any application. Designed around a 2" (50mm) diameter Extension Pole, the line is ideal for new projects as well as upgrading existing installations. The MOD-PRGSKIT150-B Ceiling Mount Kits include all of the components required to mount a projector from the ceiling. As part of the Peerless-AV Modular Series, it can be expanded with additional Modular accessories (sold separately) to accommodate virtually any custom configuration.
- Installs to wood joist and concrete or to truss/pipes via U-Bolt Adaptor Accessory (MOD-AUB)
- Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean, professional installation
- Three axes of precision geared adjustment provided by the PRGS Projector Mount enable precise image alignment (Provides ±5°/-20° Pitch, ±5° Roll, and 360° of Swivel)
- Universal Spider® Adaptor designed to work with nearly all projectors weighing up to 50lb (22kg)
- Configurable projector installation with drops of 39" (1m), 59" (1.5m) or 118" (3m) in height
- Cathedral Ceiling Plate can be angled ±60° for use with vaulted or sloping ceilings
- Kit includes: Cathedral Ceiling Plate 39" (1m), 59" (1.5m) or 118" (3m) zinc plated or black Extension Pole, PRGS Projector Mount, Universal Spider® Projector, Mount Adaptor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 50 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Mount Surface | Ceiling |
| Maximum Adjustable Depth | 17.60" |
| Minimum Adjustable Depth | 8.50" |
| Drop Length | 59.06" |
| Maximum Adjustable Height | 59.10" |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Projector |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

