Peerless-AV's Modular Mount Series features a full range of products to fulfill multiple requirements with a limited number of components. The universality of the components allows you to configure your own perfect custom flat-panel display or projector mounting solution for any application. The Modular Mount Series was developed with the professional AV installer in mind with a 2" (50mm) diameter support pole that can be easily cut to length on the job site making it ideal for new projects as well as for upgrading existing installations. The MOD-UNL2 provides additional screen fitment to the MOD-FPMS2 and MOD-FPMD2 models.
- 211lb (96kg) max weight capacity
- Universal VESA pattern from 300x200 to 600x400
- Compatible with both MOD-FPMS single display and MOD-FPMD dual display mounts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 211 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 300 |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Adapter Plates |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |

