The Peerless-AV Modular Mounts Line features a full range of products that can fulfill multiple requirements from a limited number of SKUs. With the universality of the components, configure your own perfect custom flat-panel display or projector mounting solution for any application. The Modular Mount Line was developed with the professional AV installer in mind. Designed around a 2" (50mm) diameter pole, the line is ideal for new projects as well as for upgrading existing installations. The MOD-FPMD2 tilt box is the perfect solution for mounting displays installed using the Modular Series Line of mounts.
- Accommodates Peerless-AV PLP adaptor plate mounting
- VESA® pattern 200x200mm compliant (Requires ACC925 display mounting hardware)
- Back to back display mounting solution for 46-90" displays (MOD-UNL2 may be required)
- +20/-5° tilt lockable in 5° increments
- Internal cable management
- Displays can be mounted in landscape or portrait orientation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 211 lb |
| Maximum Load Capacity | 422 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Back to Back Accessory |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

