The Peerless-AV Modular Mounts Line features a full range of products that can fulfill multiple requirements with a limited number of components. With the universality of the components, configure your own perfect custom flat-panel display or projector mounting solution for any application. The Modular Mount Line was developed with the professional AV installer in mind. Designed around a 2" (50mm) diameter pole, the line is ideal for new projects as well as for upgrading existing installations. The MOD-ASC2 provides support to the MOD-FPMS2 and MOD-FPMD2 when used in an In-Line application
- 422lb (192kg) max weight capacity when used as a ceiling mount
- Can be positioned at any point along twin columns
- Screen Range; 46'' to 90''
- Compatible with both MOD-FPMS2 single display and MOD-FPMD2 back-to-back twin display mounts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 422 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Fixed |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Accessory |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Accessory |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

