The Peerless-AV Modular Mounts Line features a full range of products that can fulfill multiple requirements with a limited number of components. With the universality of the components, configure your own perfect custom flat-panel display or projector mounting solution for any application. The Modular Mount Line was developed with the professional AV installer in mind. Designed around a 2" (50mm) diameter pole, the line is ideal for new projects as well as for upgrading existing installations.
- Heavy duty flat ceiling / floor plate
- 422lb (192kg) max weight capacity when used as a ceiling mount
- Mounts to concrete and wood joist ceilings or floor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 422 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor |
| Mount Surface | Wood |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Flat |
| Finishing | Powder Coated |
| Shape | Square |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Accessory |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

