Peerless-AV's Modular Mounts Line features a range of versatile products able to fulfill many requirements with a minimal number of components, in any application. The line, developed with professional AV installers in mind, is ideal for new projects as well as upgrades to existing installations. The MOD-UNL is an ideal universal adaptor to be used with the Peerless-AV Modular Series Mounts.
- 132Ib (60kg) max weight capacity
- For 32"-75" displays
- MOD-UNL is compatible with VESA® 200 x 100mm up to 600 x 400mm
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 22" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 132 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Width | 27.56" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Accessory |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Adapter Plates |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



