Make the most of your display experience by installing it flat against the wall with Peerless-AV IM746P In-Wall Articulating Arm. Installation is quick and easy thanks to the mount's stud-locating tabs that fit the in-wall box snugly between 16" wood stud centers. View the display in its virtually no-profile home position, or extend the arm up to 12.5" to watch it practically anywhere else within the room.
- Installs between 16" (406mm) wood stud centers
- Stud-locating tabs adjust �" (6mm) left to right to accommodate stud spacing
- Includes articulating mount For 32"-50" Displays
- Convenient installation of power and cables with removable outlet receptacle and cable access plates
- Height adjustment points in box to set display in desired position
- VESA® 75, 100, 100 x 200, 200 x 100, 200 x 200, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 300 and 400 x 400mm compliant
- Can be inverted to position display to the right or the left
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 50" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 70 lb |
| Maximum Load Capacity | 80 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Swivel Angle | 45° |
| Minimum Swivel Angle | -45° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Adjustable |
| Finishing | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | In Wall Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







