The Hospitality Wall Arm Mount with Set Top Box (STB) Enclosure was designed with the Hospitality market in mind, offering installation flexibility and an aesthetically pleasing solution for cable management and electronic storage. This articulating wall mount can be installed easily on single and dual metal studs, wood or concrete and comes complete with attachment hardware. The enclosure provides a secure, vented storage area for electronics to avoid the mess of tangled cables and exposed cable boxes in guest rooms/public areas. For maintenance purposes, simply remove the tamper resistant screws and the enclosure covers can easily be removed, allowing for quick access to the STB without disturbing the TV or mount itself. Additionally, the mount's open wall plate design allows for easy access to the wall or junction box.
- Display range noted is general. To see if a display size outside of this range will work, please consult with Peerless-AV Customer Care at 1-800-865-2112 about your specific TV model
- Installs on wall, recessed in wall or on tech drop
- Front fastening covers for recessed areas
- ±90° of pivot left or right, up to 5° downward tilt for maximum guest viewing experience
- Open wall plate design for access to wall or junction box with 5" of lateral adjustment
- Compact enough to fit within a 24" W x 16"H wall opening (wall enclosure measures 23"W x 14.84" x 2.25")
- Fits various STB/media boxes up to 13.5"W x 7.5"L x 1.6"D
- Compatible to many 43"-55" TVs, up to 400 x 400mm pattern*
- Unique cable management system
- Covers can easily be removed for serviceability to STB/cable box without the need to remove arm or TV
- Easily installs on single and dual metal studs, wood or concrete (all fasteners included)
- Extends up to 22.22" (564mm)
- ±0.5" (13mm) of vertical adjustment fine tunes positioning of display after ins
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 43" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 65 lb |
| Maximum Load Capacity | 80 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Recessed |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Tilt Angle | 5° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Hospitality |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |











