Peerless-AV's Hospitality Articulating Wall Mount combines the Paramount™ PA762 kitted with the I-Shaped adaptor to handle hospitality TVs with up to 400x400 VESA® pattern, all while providing versatile and multi-functional features. The abbreviated adaptor size helps to prevent blocking the TV's power and hospitality input jacks. With PA762-UNM, extend the display up to 21.32" (542mm) or fully-retract it to just 3.00" (76mm) from the wall for the perfect viewing angle. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the display. A ratcheting handle provides locking tilt capability for quick adjustments to the amount of tilt, reducing glare and optimizing the viewing angle. Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean installation.
- Includes all necessary wall and display attachment hardware
- Mount fits displays with mounting patterns 200 x 100to 400 x 400mm
- The I-Shaped Adaptor plate's innovative design helps avoid blocking connections on back of display
- Up to 90° of pivot allows for perfect display positioning
- 5° of roll for post installation display leveling
- Retracts to 3.00" (76mm) to save space
- +15/-5° of tilt for optimal viewing angles
- Extends 21.32" (542mm) from the wall
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 39" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Maximum Swivel Angle | 45° |
| Minimum Swivel Angle | -45° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | High Gloss |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Articulating |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |







