The LCT620A-G Grommet Base Desktop Monitor Mounts feature an attractive height adjustable articulating arm that provides perfect ergonomics with optimum monitor positioning for virtually all users. The grommet mounting base allows for limitless mounting options on any desktop or countertop surface between �" to 2" (12 to 55mm) thick.
- Accommodates different monitor weights ranging from 8.4 to 17.8lb (3.8 to 8.1kg)
- Smooth and effortless arm movement provided by bushings at all pivot points
- Monitor can be positioned anywhere from 0.25" to 18.50" (6 to 470mm) above the desktop surface measured at the center of the adaptor
- Compatible with VESA® 75 x 75mm and 100 x 100mm mounting patterns
- Clamp stlye mounting base accommodates a desktop or counter thickness of 0.2" to 2.2" (5-55mm) thick
- Expertly finished polished aluminum arm and black base with chrome pole
- Integrated cable management provides clean, professional installation finish
- Articulating arm allows monitor to be adjusted to the perfect ergonomic position to help reduce eye, back and neck strain
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 38" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 8.40 lb |
| Maximum Load Capacity | 17.80 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Surface Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Adjustable Height | 12.60" |
| Minimum Tilt Angle | -90° |
| Maximum Tilt Angle | 45° |
| Maximum Swivel Angle | 180° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | High Gloss |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Stand |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





