Optimize your dynamic digital content with Peerless-AV's versatile Flat Wall Mount, designed exclusively for the LG Ultra Stretch Signage (86BH5F-B). This low-profile mount accentuates the sleek look of the one-of-a-kind Ultra Stretch display and can be mounted in either landscape or portrait orientation. Ideal for a wide array of applications, including transportation terminals, retail stores, banks or museums, the LG-WMF86BH is the ultimate digital signage solution.
- Display is easily installed by a single person
- Landscape or portrait configuration
- Coated in scratch-resistant fused epoxy
- Low-profile design holds display only 0.97" (25mm) from the wall
- Custom mount designed specifically for the LG Ultra Stretch (86BH5F-B)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 86" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 45.19 lb |
| Maximum Load Capacity | 80 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 200 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Flat |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Dedicated |
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | OEM Dedicated |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

