The Peerless-AV® Flat Gondola Mount allows for easy mounting to a wide range of gondolas for point of sale advertising, making it ideal for retail and grocery store applications. The Flat Gondola Mount is equipped with an adjustable arm to accommodate shelf sizes, and allows for both landscape or portrait orientation of the display. Security hardware and internal cable management prevent damage and theft, while the rear cover protects the cables and power button.Change your static product display to digital with this versatile and sturdy mount for the Samsung DB10D Display.
- Security hardware deters tampering and theft
- Rear full cover (GFC) and rear half cover (GHC) options available
- Holds the display in either portrait or landscape orientation
- Compatible with gondola widths of 24" to 48"
- Internal cable management
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 5 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Surface | Gondola |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Adjustable Depth | 27.64" |
| Minimum Adjustable Depth | 16.41" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Dedicated |
| Durability | Tamper Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |

