The DST970X2 Dual-Display Ceiling Mount from Peerless-AV® is the ideal mount for a digital signage application where two displays are required. The heavy gauge steel construction has been designed to effortlessly support two displays from a single column. By doing this, installation time is reduced, costs are lowered, and overall aesthetics are increased. With independent swivel and tilt, each display can be set to the optimal position to reach the target audience. The universal adaptors, which accommodate mounting hole patterns up to 600 x 400mm, are compatible with most displays in the 40"-70" range.
- Simple hook on display attachment makes set-up quick and easy
- Compatible with an extensive line of Peerless-AV® fixed length and adjustable extension columns
- Included universal adaptor plate will accommodate most displays in the 40"-70" range (note: display width is limited to 44" if both displays are facing forward)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 70" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 125 lb |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Ceiling |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Adjustable |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |

