One of the world's slimmest mounts, at only 0.19" (5mm) thin, the SUF661 brings displays closer to the wall than most other products in the industry. This near-invisible mount is the beauty that supports the modern style of the latest ultra-thin displays, while the locking arm ensures a secure installation. This unmatched solution delivers space-saving, ultra-sleek looks and brings the display ultra-close to the wall.
- Ultra slim design holds ultra-thin flat panel display only .19" (5mm) from the wall for a near-invisible application
- Mount compatible with ultra-thin flat panel displays with 150-400mm (in 25mm increments), 550-800mm (in 25mm increments) horizontal mounting hole patterns
- Comes with fastener pack with all necessary display attachment hardware
- Mounts to wood studs and concrete
- Theft resistant security screw on locking arm
- Locking arm holds flat panel display in place and prevents accidental bump-offs and unwanted horizontal adjustment
- Easy three-step installation, mount the wall plate, hang the flat panel display and insert the locking arm
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 80" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 600 |
| Mount Surface | Concrete |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Flat |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Theft Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Flat |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



