Peerless-AV's Articulating Mount with a built-in In-Wall Box is designed to provide a robust solution for low profile/recessed applications requiring access to power and ample space for AV electronics. The articulating mount swings away from the wall to provide access to the rear of the display and components inside the In-Wall Box. IM747PU is ADA compliant when used with displays 2" thick or less.
- Compatible with RACO 420 gang box or equivalent
- Integrated cable tie locations
- Knock-outs provide the ability to mount up to four single gang outlets
- Adjustable Trim Ring allows use of 3/8" - 3/4" drywall thickness
- Knock-outs for 3/4" , 1.0" , 1.25" and 1.5" conduit
- Cut-Out Dimensions: 14.4" x 14.4" (365 x 365mm)
- Installs between 16" (406mm) stud centers, to a single stud, or directly into a drywall opening
- Landscape or portrait mounting options increases display versatility
- Up to ±0.5" (13mm) of vertical adjustment for post-installation leveling and height adjustment fine-tuning
- Added ±5° of roll for post-installation display leveling without the use of tools
- Up to ±90° of side-to-side swive
- Includes Articulating Mount with 400 x 400mm VESA® adaptors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 25 lb |
| Maximum Load Capacity | 80 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Adjustable Depth | 25.03" |
| Minimum Adjustable Depth | 1.94" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Maximum Swivel Angle | 90° |
| Minimum Swivel Angle | -90° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Articulating |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Scratch Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | In Wall Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



