Expandable depth control (up to 5.5") provides extra depth adjustment to help short throw projectors get the throw distance needed to achieve a great picture when a Whiteboard is mounted over a chalkboard. With these two Dedicated Wall Adaptor Box models that are compatible with short throw projector arm models SMART Arm 6i, SMART UX6 and Hitachi A1WALLARM2, there is a solution ready to help create the perfect picture in virtually any setting.
- Compatible with SMART Arm 600i, SMART UX60 and Hitachi A100WALLARM2
- Heavy gauge steel construction
- Mounts to studs 16" on center
- ACC630 Expandable depth range of 3.26"-5.50" (83-140mm)
- Max Load Capacity: ACC630 50lb (22.6kg)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 50 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Mount Surface | Wood Stud |
| Maximum Adjustable Depth | 5.50" |
| Minimum Adjustable Depth | 3.26" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Accessory |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Dedicated |
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Accessory |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

