The Peerless-AV Modular Mounts Line features a full range of products that can fulfill multiple requirements from a limited number of SKUs. With the universality of the components, configure your own perfect custom flat-panel display or projector mounting solution for any application. The Modular Mount Line was developed with the professional AV installer in mind. Designed around a 2" (50mm) diameter pole, the line is ideal for new projects as well as for upgrading existing installations. The MOD-FPMD mount is the perfect solution for mounting displays back-to-back installed using the Modular Series Line of mounts.
- VESA® pattern 75/100mmcompliant
- 360° rotation
- +20/-5° tilt, lockable in 5°increments
- For 10-75" back-to-back flat panel screens (may require universal or VESA adaptor for screen compatibility
- Internal cable management
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 374.79 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cable Management |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Back to Back |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |



