A versatile solution that not only looks great, but let's you easily incorporate A/V components into virtually any environment. This flexible and space-saving shelf gets components organized and out of the way. It offers a low-profile solution that mounts to two studs allowing you to center the shelf and components under the screen, completing the picture-perfect installation.
- Double-stud installation allows A/V equipment to be centered directly underneath flat panel screen
- Decorative snap-on covers conceal all mounting hardware
- Adjustable width up to 18" and depth range of 14.86" to 23" accommodate even largest receivers, multi-disk DVD players
- Embossed arms with screw holes secure components to shelf
- Adjustment knobs allows for easy leveling of components
- 100lb (45kg) load capacity allows stacking of multiple components, ideal for A/V closets
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 60" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 100 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Adjustable Width | 18" |
| Mounting Pattern | 300 x 300 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 23" |
| Minimum Adjustable Depth | 14.86" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Accessory |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Shelve |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | No |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Peerless-AV® Adjustable Shelf for A/V Components - 100 lb Load Capacity - 1 - Plastic
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















