Peerless-AV's heavy duty Adaptor Brackets provide the proper mounting pattern, strength and stability to mount a 55" or 7" Cisco Spark Board to a Peerless-AV® SR598-HUB Cart or SF68-HUB Wall Mount. Both Adaptor Brackets include security hardware as a theft deterrent. The simple hook-and-hangTM design makes mounting the display easy and safe.
- ACC-SPARK70 adaptors are compatible with 1455 x 862mm mounting pattern
- Universal Mounting Pattern ACC-SPARK55 adaptors are compatible with 1114 x 645mm mounting pattern
- - Includes M12 x 16mm mounting hardware for the Cisco Spark Board
- Simple hook-and-hang design eases the installationof Cisco Spark Boards
- Adaptor Brackets include security hardware for effective theft deterrence
- Heavy gauge, cold rolled steel construction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 87.70 lb |
| Maximum Load Capacity | 88 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 1114 x 645 |
| Mount Surface | Wall |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Accessory |
| Finishing | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Theft Resistant |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Adaptor Brackets |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

