Increase your mounts' compatibility with the ACC-V600X by Peerless-AV®. This low cost adapter rail solution, for displays with VESA® 600 x 400mm mounting pattern, allows the display to be mounted in either landscape or portrait orientation by attaching to the mount at the 400 x 400mm pattern.
- Security hardware deters tampering and theft
- Allows the display to be mounted in portrait or landscape
- Attaches to mounts with a VESA® 400 x 400mm mounting patterns
- Adaptor rail solution for displays with 600 x 400mm mounting pattern
- DISPLAY COMPATIBILITY Attaches to the display at the 600mm wide pattern
- MOUNT COMPATIBILITY Attaches to the mount at the 400mm wide mounting pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 130 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Accessory |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Dedicated |
| Durability | Theft Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Adaptor Rails |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Peerless-AV® Accessory Adaptor Rails - 1 Display(s) Supported - 55" Screen Support - 130 lb Load Capacity - 600 x 400, 400 x 600 - VESA Mount Compatible - 1
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

