Compatible with Intel® 2nd Gen CPUs (Intel® 2000 Series) and AMD 9 series platforms, Patriot Memory's Signature Line DDR3 Non-ECC unbuffered memory delivers the quality, reliability, and performance expected for today's computer needs. These 8GB modules are designed to run at PC3-10600 (1333MHz) at CAS 9 latency timings. Built using specific build-of-materials (BOMs), Patriot Memory ensures that every module meets and exceeds industry standards; offering you a hassle free upgrade. We certify every component that goes into our modules which must pass strict standards to ensure compatibility, quality, and reliability. Backed by a lifetime warranty and industry leading customer service, Patriot Memory's Signature memory modules are a perfect system upgrade option.
- RAM Module offers better protection with maximum efficiency and convenience
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1333 MHz memory speed will run them smoothly
- DIMM 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL9 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 240-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable o
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Patriot Memory |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 140 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |