Patriot Memory's Signature Line DDR3L Non-ECC Unbuffered memory delivers the quality, reliability and performance expected for today's computer needs. These 4GB modules are designed to run at PC3-12800 (1600MHz) at 1.35 volts. Built using specific build-of-materials (BOMs) we ensure that every module meets and exceeds industry standards: offering you a hassle-free upgrade. We certify every component that goes into our modules, including the modules themselves, which must pass strict standards to ensure compatibility, quality and reliability. With free customer service and a lifetime warranty, Patriot Memory's Signature memory modules are a perfect system upgrade option.
- Serial Presence-Detect (SPD)
- 100% Tested
- PCB height: 1181(mil)
- Auto and self refresh capability
- 1.35V Power Requirement
- Non-ECC Unbuffered
- 1 Rank module
- 7.8US Refresh Interval (8192 CYCLES/64MS)
- PC3-12800 (1600MHz) dual Data Rate
- 240-Pin Dual in-line memory module
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Patriot Memory |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3L-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 250 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |