Patriot Memory's Signature Line DDR3 Non-ECC Unbuffered memory delivers the quality, reliability and performance expected for today's computer needs. These 4GB modules are designed to run at PC3-10600 (1333MHz) at CAS 9 latency timings. Built using specific build-of-materials (BOMs) we ensure that every module meets and exceeds industry standards: offering you a hassle-free upgrade. We certify every component that goes into our modules, including the modules themselves, which must pass strict standards to ensure compatibility, quality and reliability. With free customer service and a lifetime warranty, Patriot Memory's Signature memory modules are a perfect system upgrade option.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1333 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- DIMM 4 GB memory smoothly executes complex apps and games
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL9 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- DIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Patriot Memory |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 250 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |