Patriot Memory's Viper 3 Series memory modules are designed with true performance in mind. Tested and compatible with Intel's® and AMD's DDR3 compatible processors and chipsets, The Viper 3 series provides the best performance and stability for the most demanding computer environments.
- RAM Module offers better protection with maximum efficiency and convenience
- Up to 1600 MHz speed with CL10 latency for smooth computer performance
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 8GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL10 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Heatsink feature for maximum productivity
- DIMM form factor with 240-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Patriot Memory |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL10 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 300 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Packing | Blister |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.