Patriot's Memory for Ultrabook™ SODIMM modules are the perfect, no hassle upgrade for any Ultrabook™ class notebook. Compatible with with Intel's® 3rd generation mobile processors and running at just 1.35 volts, these SODIMM modules are optimized for ultra low power consumption providing extremely efficient performance.
Patriot's Memory for Ultrabook™ is built from the highest quality, components and hand tested offering consumers rock-solid plug and play performance for the most demanding mobile applications.
Compatible with Windows® 7, Windows® Vista, Windows® XP, Windows® 2000, Windows® ME, Linux 2.4 and later, Mac® OS 9, X and later, Patriot's Memory for Ultrabook™ modules are backed by a limited lifetime warranty and Patriot Memory's award winning customer support.
Patriot's Memory for Ultrabook™ is built from the highest quality, components and hand tested offering consumers rock-solid plug and play performance for the most demanding mobile applications.
Compatible with Windows® 7, Windows® Vista, Windows® XP, Windows® 2000, Windows® ME, Linux 2.4 and later, Mac® OS 9, X and later, Patriot's Memory for Ultrabook™ modules are backed by a limited lifetime warranty and Patriot Memory's award winning customer support.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1600 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- 4 GB of memory to refine your computer's performance
- DDR3 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 204-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL11 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 204-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Patriot Memory |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 126 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Blister |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.