Patriot's Signature Line memory delivers the quality, reliability and performance expected for today's mainstream computer needs. This DRAM is built for better overall system responsiveness when using demanding application. Built using the highest quality components and hand tested, Patriot ensures every module meets and exceeds industry standards to offer you a hassle-free plug-and-play memory upgrade.
With free customer service and a lifetime warranty, Patriot's Signature Line DDR4 memory modules are the perfect option for any PC system build or upgrade for faster performance.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2400 MHz speed with unbuffered signal and CL17 latency for smooth computer performance
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 288-pin DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL17 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Patriot Memory |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 110 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |