The Chihuahua PRO Series antennas are perfect for IoT applications, including industrial monitoring, oil and natural gas pipelines, kiosks, ATMs, etc.
The Chihuahua Series antennas are compact, external, IP67 rated, rugged antennas that are available in multiple configurations, including MIMO LTE, up to 3 WiFi, and GPS. Patent pending.
- Designed to operate at 698MHz - 960MHz frequency
- Provides connectivity to your cellular network, making it perfect for usage
- Operates at 28 dB gain
- Can be mounted as pole
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Inc. , Parsec Technologies |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Antenna Gain (Isotropic) | 4.5 dBi |
| Antenna Gain | 28 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Diameter | 3.75" |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Frequency Range | 4900MHz - 5900 MHz |
| Manufacturer | Parsec Technologies, Inc. |
| Cables | |
|---|---|
| Connector Type | RM-SMA |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.