Wire and Cable Label is self laminating adhesive label supplied on rolls, include a colored print on area and clear overlaminate. This label Use with panduit RMH4BL hybrid thermal transfer ribbon.
- Wire & Cable Label is the single answer to all your desired labeling needs
- Comes in white color to better suit your labeling needs and offer reliance
- Comes in rectangle shape for a sophisticated and trendy look and usage
- Made with a high quality Vinyl
- Label works with thermal transfer printer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 2" |
| Label Length | 1 1/2" |
| Core Diameter | 3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Laminated | Yes |
| Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 5000 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

