The Panduit SteadySine™ Double Conversion UPS units are ideally suited to protect critical infrastructure in edge or distributed IT applications. When compared to traditional valve-regulated-lead-acid (VRLA) batteries, Lithium-Ion batteries shall offer greater power density, last up to three times longer, recharge quicker, and can endure up to 10-times more discharge cycles. With a 5-year standard warranty, more than double the useful life, and significantly more runtime, the Panduit Lithium-Ion UPS stands at the top of its class.
- Rack/tower convertible: Support rack/tower installation with rotatable colorful LCD display
- Online double conversion with fully digital control (EMEA unit only): Provides stable and clean power with less ripple by filtering noise. Precise voltage regulation (±1% of nominal voltage).
- Wide input voltage range: Covering more voltage range, applicable for severe situation such as large power grid fluctuation
- High efficiency: Up to 96.5% for online models, reducing the energy waste and the cost of electricity
- Energy savings: High efficiency on Smart ECO mode for online double conversion models
- Green design: RoHS and reach, ENERGY STAR® 2.0 for North America
- Output unity power factor: Means more active power for IT equipment load
- Input power factor: Power factor correction topology on the input side dramatically reducing the total harmonic distortion (THD)
- Intelligent battery management: The most optimal curve with advanced algorithms prolonging the battery life
- EPO function (Emergency Power Off): Allows t
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Replaceable Battery | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Circuit Breaker | Yes |
| Surge Suppression | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L6-20R |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion (LiFePO4) |
| Input Voltage Range | 110 V AC - 300 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Efficiency Detail | 96.5% (Eco Mode) |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Power Factor | 0.9 |
| DC System Voltage | 76.8 V DC |
| Transfer Time | 0 ns |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | iNMC Card |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower/Rack Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Alarm | System Fault |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 2.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Storage Temperature | -13°F (-25°C) - 131°F (55°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Energy Star | Yes |
| Sound Emission | 50 dB |

