The Panduit® SmartZone™ UPS with maintenance free VRLA battery, 5-10kVA single phase 208 V and 230 V units is a pure Online Double Conversion system that delivers highly efficient and reliable power protection and power backup for your computer IT equipment. With excellent electrical performance, enhanced intelligent monitoring and network functions, complying with ENERGY STAR® 2.0, EMC and safety standards to meet the continually growing power demands of Data Center, Enterprise and Edge IT Infrastructure.
- Rack/Tower convertible: Supports rack/tower installation with rotatable colorful touchscreen LCD panel
- Online Double Conversion with fully digital control (EMEA unit only): Provides stable and clean power with less ripple by filtering noise, automatic voltage regulation (AVR) and surge protection
- Wide input voltage range: 110-280Vac covering extended voltage range, applicable for severe situation such as large power grid fluctuation
- High efficiency: Up to 98%, reducing the energy waste and the cost of electricity
- Energy savings: High Efficiency on Smart ECO mode for Online Double Conversion models
- Green design: RoHS and Reach, CE/UL/ENERGY STAR® 2.0 compliant for North America units
- Output unity power factor: Means more active power for IT equipment load
- Input power factor: Power factor correction topology on the input side dramatically reducing the total harmonic distortion (THD)
- Expandable battery packs: Allows to connect maximum five external battery packs, extending the UPS backup running time
- Intelligent Battery Management: Three-stage battery charging method matching the most optimal curve and temperature-compensated with advanced algorithms prolonging the battery life
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Hot-swappable , Maintenance-free , Valve-regulated |
| Backup/Run Time With External | 37.10 Minute |
| Replaceable Battery | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| AVR | Yes |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA L6-30R |
| Receptacle Type | NEMA L6-30R |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30R |
| Battery Life | 5 Year |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Chemistry | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery Size | 12V |
| Number of Batteries | 20 |
| Typical Battery Recharge Time | 6 Hour |
| Input Voltage Range | 110 V AC - 285 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 5000 W |
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| DC System Voltage | 240 V DC |
| Transfer Time | 0 ns |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 600 J |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rail Mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Alarm | Yes |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Thermal Dissipation | 312.71 W |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 2.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -13°F (-25°C) - 131°F (55°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission | 55 dB |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.