The G5 Panduit Universal PDU (uPDU) cord set features a Universal connector that connects to the uPDU chassis and IEC 60309 3P+E 9h 60A (IP44) facility side plug. The cord set is 10' (3m) in length.
- Powers your devices with ease by conveniently connecting to available power outlets
- IEC 60309 3P+E first end connector type for reliable data transfer and enhanced connectivity and optimal performance
- Universal Connector second end connector type for maximum usability with added reliability
- 208 V cord ensures a steady and constant electric supply to the device
- Helps you keep your device charged, up and running
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 60 A |
| Voltage Rating | 208 V |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| First End Connector Type | IEC 60309 3P+E |
| First End Connector Detail | IEC 60309 3P+E 9h 60A (IP44) |
| Second End Connector Type | Universal Connector |
| Second End Connector Detail | Universal PDU Connector |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





