The SmartZone™ G5 Monitored & Switched per Outlet PDU features (21)C13/C15, (21)C13/C15/C19/C21 outlets. This PDU is designed with combination outlets which allows the receptacle to be used as an C13/C15/C19 or C21 outlet. It is a Dual Rated 60/63 amp 415V three phase PDU with an IEC 60309 3P+N+E 6h 60/63A (IP44) input plug and a 10 foot (3m) power cord. The PDU is black.
- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- With Switched Outlet Monitored PDU, you can remotely monitor single-or three-phase voltage easily to ensure maximum power supply efficiency
- IEC 60320 C13/C15 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC 60309 3P + N + E (IP44) plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 415 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 240 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 34.60 kW |
| PDU Type | Switched Outlet Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 21 x IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P + N + E (IP44) |
| Input Voltage | 415 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 63 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





