Panduit Basic Rack PDUs provide reliable and cost effective power distribution in a variety of inputs (Single or Three Phase; Delta or WYE) and outlet configurations (IEC C13, C19, or NEMA compliant).
These Rack PDUs have some of the highest outlet densities and the smallest form factors available in the marketplace. They feature up to 48 outlets and come standard with a 10-foot (3 meter) input power cord. They are capable of mounting vertically (0U) or horizontally (1U or 2U) in a data center/enterprise cabinet or rack using standard mounting buttons or included hardware.
- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- With basic PDU it becomes the easiest way to distribute facility UPS or generator power to multiple rack loads
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA L15-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L15-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage Range | 120 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Power Rating (VA) | 8600 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |





