The Panduit® SmartZone™ G5 iPDU is more than a power distribution unit and energy meter. These iPDUs monitor the data center power and environment (at the rack or cabinet level), by continuously scanning for electrical circuit overloads, and physical environmental conditions that place critical IT equipment at risk. Panduit's iPDUs provide comprehensive, accurate, energy measurement data to efficiently use power resources, make informed capacity planning decisions, improve uptime, measure PUE (power usage effectiveness), and drive green data center initiatives to save energy and money.
Making the right choice in IT equipment is essential for a safe, efficient data center operation. Our full range of iPDUs, environmental sensors, and dual locking power cords are the key to fulfilling mission-critical data center needs.
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- IEC 60309 460P9 plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 460P9 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage Range | 120 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Power Rating (VA) | 17.30 kVA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |







