The 20A, 208V horizontal single phase PDU has (12) C13 receptacles, a 10' (3m) power cord with a NEMA L6-20P plug, and measures 1.6"H x 17.5"W x 2.0"D (40.6mm x 444.5mm x 50.8). UL Listed. Color: Black
- External Chassis Ground: Meets NEC requirements and installation guidelines for IT equipmen
- Mounting buttons: Allows tool-less mounting of rack PDUs for faster installations on vertical 0U units
- Multiple Mounting options: Enables simple out of the box commissioning and flexibility with Panduit cabinets and industry standard mounting features enabling installation into third party cabinets
- Multiple input plug options: A full breadth offering to seamlessly interoperate with existing building power wiring schemes
- Color Coded Circuits: Easily identify phase to outlet banks to aid in fault isolation or load balancing
- Circuit Breakers: Protects data center equipment for increased reliability by interrupting potentially hazardous circuit over-current conditions
- Cable Retention: Our innovative cable tie accepting outlets allow for secure cord retention (C13 & C19 only) using a cable tie for added safety and security. (Panduit part number: PLT2I-C0)
- Operating Temperature: 60 °C ambient at full load for operational reliability
- Form Factor: Optimal form factor takes up less space for efficient rack space utilization
- Outlet Density: Meets demands of densely packed IT equipment in rack or cabinet space
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Power Rating (VA) | 3300 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







