The Panduit G6 Monitored & Switched per Outlet PDU features (12) C13 and (12) C19 outlets. It is a 60 amp, 208 V, three phase PDU with an IEC 60309 3P+E 9h 60A (IP44) input plug and a 10 foot (3m) power cord. The PDU is black.
- PDU improves efficiency, uptime and growth of data centers
- Remotely monitor single-or-three phase voltage, frequency even load levels with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60309 3P+E 9H 60A (IP44) plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 208 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Circuit Breakers | 6 |
| Power Measurement Accuracy | ±1% |
| Current Measurement Accuracy | ±1% |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+E 9H 60A (IP44) |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage Range | 120 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Load Capacity (VA) | 17.30 kW |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Voltage Measurement Accuracy | ±1% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







