- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Remotely monitor single-or-three phase voltage, frequency even load levels with monitored PDUs
- IEC 60320 C13/C19 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L21-30P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 208 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Circuit Breakers | 3 |
| Current Measurement Accuracy | ±1% |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13/C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Power Rating (VA) | 8600 VA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Monitoring Port Detail | Gigabit network port reduces labor by auto negotiating with data center level network switches |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Vertical |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 284°F (140°C) |
| Minimum Storage Temperature | 24.8°F (-4°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Voltage Measurement Accuracy | ±1% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



