- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Remotely monitor single-or-three phase voltage, frequency even load levels with monitored PDUs
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA 5-15P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 120 V input voltage for optimal performance with maximum usability
- 120 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Measurement Accuracy | ±1% |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Power Rating (VA) | 1400 VA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Monitoring Port Detail | Gigabit network port reduces labor by auto negotiating with data center level network switches |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Vertical |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 284°F (140°C) |
| Minimum Storage Temperature | 24.8°F (-4°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Voltage Measurement Accuracy | ±1% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





