The Panduit G6 Monitored Per Outlet PDU features (30) C13 and (6) C19 outlets. It is a 30 amp, 208 V, single phase PDU with a NEMA L6-30P input plug and a 10 foot (3m) power cord. The PDU is black.
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- With monitored PDU, you can remotely monitor single-or three-phase voltage easily
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA L6-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Circuit Breakers | 2 |
| Power Measurement Accuracy | ±1% |
| Current Measurement Accuracy | ±1% |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage Range | 120 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Load Capacity (VA) | 5000 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Voltage Measurement Accuracy | ±1% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







