The Panduit G6 Monitored Input PDU features (28) C13 and (6) C19 outlets. It is a 32 amp, 230 V, single phase PDU with an IEC 60309 2P+E 6h 32A (IP44) input plug and a 10 foot (3m) power cord. The PDU is black.
- A device fitted with multiple outputs for the distribution of electric power
- Remotely monitor single-or-three phase voltage, frequency even load levels with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC 60309 2P+E 6h 32A (IP44) plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Circuit Breakers | 2 |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 2P+E 6h 32A (IP44) |
| Locking Receptacles | IEC 60320 C19 |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Load Capacity (VA) | 7400 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Vertical |
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

