- USGv6 Certified IPV6
- 32 PDU Daisy Chain
- Secure Supply Chain
- 3 Year Warranty
- Extended Warranty Available
- Dual Ethernet Ports
- Digital Sensors
- Natively controls Smart Handle
- Combination Outlets
- Optimized Web Interface
- Hot Swappable Network Module
- No disruption to outlets during controller installation
- Ready to go out of the box
- High Outlet Density
- Optimal Form Factor
- Operating Temperature: 60° C at Full Load
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 21 x IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+E 9H 60A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 50 A |
| Load Capacity (Watt) | 17.30 kW |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 284°F (140°C) |
| Minimum Storage Temperature | 24.8°F (-4°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





