- With monitored PDU, you can remotely monitor single-or three-phase voltage easily
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L6-20P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 3300 W |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Load Capacity (Watt) | 3300 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 34U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 284°F (140°C) |
| Minimum Storage Temperature | 24.8°F (-4°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







