- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- With monitored PDU, you can remotely monitor single-or three-phase voltage easily
- IEC 60320 C13/C15 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA L6-30P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Circuit Breakers | 2 |
| Power Measurement Accuracy | ±1% |
| Current Measurement Accuracy | ±1% |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 18 x IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Power Rating (VA) | 5000 VA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Monitoring Port Detail | Gigabit network port reduces labor by auto negotiating with data center level network switches |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Voltage Measurement Accuracy | ±1% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.