DP4300H and DP4600H Thermal Transfer Desktop Printers
The DP4300H and DP4600H Thermal Transfer Desktop Printers produce high-quality print-on-demand labels for a wide range of applications for electrical and network infrastructure. These high-volume printers are ideal for OEM, MRO, Construction, Data Center, and Enterprise labeling.
Quickly create self-laminating labels, heat shrink labels, and marker plates for wire and cable marking. Easily print raised panel labels, electrical component labels, network component labels, arc flash labels, and safety signs for equipment and facility identification.
With very fast printing speed, rugged design, color touchscreen display, wide variety of label and ribbon options, and Easy-Mark Plus™ Labeling Software included, the DP4300H and DP4600H are ideal for any high-volume label printing needs.
KEY FEATURES AND BENEFITS
High volume printing: Rugged, durable design for printing in all environments
Fast label production: Up to 11.8 inches per second print speed
Up to 600 dots per inch (dpi) print resolution: Superior print quality for all type of labels
Large color touchscreen display: Easy to use screen with intuitive interface
Quick and easy loading of label and ribbon media: Minimize setup time to switch label and ribbon rolls, maximize uptime
Easy-Mark Plus™ Labeling Software included with printer: No additional investment for labeling software, print right out of the box
USB, ethernet, and serial connectivity: Increased flexibility to quickly connect to any computer
- Use Thermal Transfer Printer for their versatility and compact design, as well as their high-resolution and durable printing capabilities
- 600 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer via Ethernet connectivity
- Supports label media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides reliable, feasible printing solution
- Self Lamination feature for maximum efficiency and convenience
- Wired connectivity technology is highly feasible, offers maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PANDUIT CORP |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen | Yes |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 5.90 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Label |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 |
| Maximum Print Width | 4.16" |
| Maximum Print Length | 39.37" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |





