12" TABLET EASILY CONVERTS TO A LAPTOP WITH OPTIONAL KEYBOARD.
The Panasonic TOUGHBOOK® 33 offers unparalleled flexibility in even the most demanding and extreme environments and is the world's first fully rugged 2-in-1 PC with a 3:2 screen. Inspired by the increasing demands of mobile professionals, the TOUGHBOOK 33 delivers rugged mobility in a highly customizable package that also includes a generation of backward compatibility. It has an optional i7-1270P processor that delivers an amazing 12 cores of computing power. A wide range of integrated options such as serial port, barcode, fingerprint, insertable and contactless Smart Card readers assure TOUGHBOOK 33 can be customized to meet the unique needs of a diverse customer base.
- First fully rugged product with a 3:2 screen for easier handling and better viewing of business applications
- Optional i7-1270P processor with 12-cores of computing power
- Infrared webcam and Windows Hello enables biometric user authentication
- Optional quick-release SSD includes insertable Smart Card and long life batteries
- Twin battery design enables hot-swap battery replacement for continuous use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Panasonic |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1245U |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 12" |
| Screen Resolution | 2160 x 1440 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | QHD |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Brightness | 1200 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2050 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | AC Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Cellular Data Connectivity Te | LTE Advanced |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Panasonic |
| Telephony | |
|---|---|
| SIM Size Supported | eSIM |

































