The Panasonic Connect TH-43CQE2W 4K Professional display is designed for 16-hours/day continuous operation and crystal-clear viewing clarity. The display provides a brightness of 500cd/m² with an anti-glare panel, and minimum haze treatment, reducing the reflection of ambient light and vastly improving visibility. For ultimate flexibility and a clean look without set-top-boxes or cables, the TH-43CQE2W is also equipped with a built-in TV tuner for access to broadcast, cable, and subscription TV services, making them an ideal solution for corporate, education, and even sports bar applications.
- High image quality
- Reliability and ease of installation
- System scalability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Panasonic |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 50 |
| Viewable Screen Size | 42.50" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Bezel Width (Top) | 0.43" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.54" |
| Bezel Width (Left) | 0.43" |
| Bezel Width (Right) | 0.43" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Manufacturer | Panasonic |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Installation Type | Hanging |





