Printers designed for when you need them the most
These compact mobile printers offer a durable 'in the field' mobile printing solution for sales/service, logistics and public safety/emergency services officials. Bluetooth, Wi-Fi and USB-C connections conveniently link to smartphones, tablets and laptops.
- Compact and rugged design
- Fast printing while you work: Print speeds up to 13.5ppm
- Variety of connectivity options: USB-C, NFC, Bluetooth and Wi-Fi
- Li-ion battery designed to last up to 600 A4 pages
- AirPrint & MopriaTM compatibility for printing without printer drivers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Panasonic |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 64 MB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Recommended Use | Label Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | UPC/EAN |
| Media Sensor | Paper End Sensor |
| Language Emulation | ZPL II |
| Media Type | Synthetic Media |
| Media Size | A4 - 8.25" x 11.70" |
| Character Sets | English |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 8" |
| Media Thickness | 6.30 mil |
| Maximum Print Length | 11" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 80% |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Energy Star | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Cables Included | USB |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

